Abstrakty


Ogólne wytyczne

Zgłoszenia na XIV SKS prosimy przesyłać do dnia 25 marca 2018 roku włącznie. Prosimy o nadsyłanie abstraktów o długości od 1500 do 2000 znaków (ze spacjami), wraz z bibliografią wyszczególniającą 3 najważniejsze cytowane pozycje, z założeniem, że powinna to być literatura przedmiotu. Autor abstraktu powinien odnieść się do tychże przywołanych w bibliografii pozycji, umieszczając w tekście abstraktu odnośniki do nich w systemie harwardzkim (nazwisko autora: rok wydania, strona). Prosimy także o dołączenie bibliografii literatury podmiotu (szczegóły poniżej).

Pełny opis bibliograficzny prosimy umieścić w sekcji bibliograficznej. Znaki z sekcji bibliograficznej nie są wliczane do długości abstraktu.

Literatura podmiotu / spis dokumentów źródłowych

Uprzejmie prosimy o wyszczególnienie w formularzu spisu dokumentów źródłowych, do których odnosi się tekst abstraktu. Jako takie uznajemy:

 • dla abstraktów literaturoznawczych – wydania tekstów starożytnych/nowożytnych (dla recepcji), tłumaczenia, edycje krytyczne etc.,
 • dla abstraktów archeologicznych – artykuły z opisami stanowisk, artefaktów etc.,
 • dla abstraktów z dziedzin historii sztuki, kulturoznawstwa, filozofii etc. – źródła pierwotne odpowiednie dla każdej z tych dziedzin (dzieła sztuki, teksty kultury, traktaty filozoficzne etc.).

W przypadku cytowania autorów starożytnych zalecamy także umieszczenie skróconego odnośnika bezpośrednio w tekście w nawiasie według poniższego wzoru (skróty według trzeciej edycji Oxford Classical Dictionary):

Hom. Il. 9.413 | Pind. P. 10.27 | Apollod. 3.4.3

Dodatkowe uwagi

Autorów chcących dowiedzieć się więcej na temat pisania poprawnych abstraktów zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na temat kultury konferencyjnej.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w Konferencji są zobowiązani do wypełnienia formularza zgłoszeniowego i przesłania go na adres konf.sks [na serwerze] gmail.com do dnia 25 marca 2018 roku włącznie (zgłoszenia przysłane po terminie nie będą przyjmowane). Jeżeli potencjalny uczestnik nie może wygłosić wystąpienia w konkretnym dniu Konferencji (np. w piątek), prosimy z góry zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym, gdyż późniejsze zmiany w programie nie będą już możliwe.

Informacje praktyczne

Zakwalifikowani uczestnicy powinni wpłacić opłatę konferencyjną (60 zł) do końca kwietnia na konto, którego numer wraz z danymi do przelewu zostaną przesłane wszystkim zakwalifikowanym referentom.

Informujemy, że najprawdopodobniej będzie istniała możliwość wykupienia obiadów (szczegóły wkrótce).

Zakres proponowanych tematów i kadr geograficzno-chronologiczny

 • roślina jako ofiara, kult roślin, bóstwa agrarne i bóstwa wegetacji, roślina jako symbol w religii, roślina jako amulet, roślina a magia
 • potrawy i napoje z roślin, przyprawy, rośliny jako lekarstwa i trucizny w starożytności, starożytne klasyfikacje roślin
 • regulacje prawne dotyczące roślin, ochrona roślin w starożytności, starożytne parki i ogrody
 • rolnictwo w starożytności, starożytne podręczniki uprawy roślin
 • roślina jako atrybut władzy lub nagroda, roślina jako forma zapłaty
 • roślina i rzemiosło, stroje z roślin
 • symboliczne znaczenie roślin, roślinne motywy literackie, motywy roślinne w sztuce starożytnej, roślina w starożytnych systemach filozoficznych
 • recepcja w późniejszych epokach starożytnej wiedzy o roślinach i przekonań związanych z roślinami

Lista ta nie wyczerpuje całej możliwej problematyki, której mogą dotyczyć referaty zgłaszane na konferencję, służy ona jedynie zasadniczemu ukierunkowaniu tematycznemu. Przy wyborze referatów na Konferencję Komitet będzie szczególnie premiował tematy twórcze, innowacyjne i osadzone w kontekście najnowszych badań naukowych: ujęcia problemów w nowym świetle, mało znane zagadnienia, nowe perspektywy badawcze.

Kadr geograficzno-chronologiczny Konferencji obejmuje pierwsze kultury prehistoryczne, starożytny Bliski Wschód, starożytność klasyczną i późny antyk (po VII w. n.e.) oraz społeczności europejskiego Barbaricum, starożytne kultury Dalekiego Wschodu (do VIII w.), kultury prekolumbijskie, a także recepcję w późniejszych epokach.

Reklamy

1 thought on “Abstrakty”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s