Abstrakty


Ogólne wytyczne

Abstrakty w tym roku prosimy wysyłać do dnia 5-ego marca 2017 roku włącznie (jest to termin nieprzekraczalny). Prosimy o nadsyłanie abstraktów o długości od 1500 do 2000 znaków (ze spacjami), wraz z bibliografią wyszczególniającą od 3 do 5 najważniejszych cytowanych pozycji, z założeniem, że powinna to być literatura przedmiotu. Autor abstraktu powinien odnieść się do tychże przywołanych w bibliografii pozycji, umieszczając w tekście abstraktu odnośniki do nich w systemie harwardzkim (nazwisko autora: rok wydania, strona). Prosimy także o dołączenie bibliografii literatury przedmiotu (szczegóły poniżej).

Pełny opis bibliograficzny prosimy umieścić w sekcji bibliograficznej. Znaki z sekcji bibliograficznej nie są wliczane do długości abstraktu.

Literatura podmiotu / spis dokumentów źródłowych

Uprzejmie prosimy także o wyszczególnienie w formularzu spisu dokumentów źródłowych, do których odnosi się tekst abstraktu. Jako takie uznajemy:

 • dla abstraktów literaturoznawczych – wydania tekstów starożytnych/nowożytnych (dla recepcji), tłumaczenia, edycje krytyczne etc.
 • dla abstraktów archeologicznych – artykuły z opisami stanowisk, artefaktów etc.
 • dla abstraktów z dziedzin historii sztuki, kulturoznawstwa, filozofii etc. – źródła pierwotne odpowiednie dla każdej z tych dziedzin (dzieła sztuki, teksty kultury, traktaty filozoficzne…)

W przypadku cytowania autorów starożytnych zalecamy także umieszczenie skróconego odnośnika bezpośrednio w tekście w nawiasie według poniższego wzoru (skróty według trzeciej edycji Oxford Classical Dictionary):

Hom. Il. 9.413 | Pind. P. 10.27 | Apollod. 3.4.3

Dodatkowe uwagi

Autorzy chcący się dowiedzieć więcej na temat pisania poprawnego abstraktu mogą się zapoznać z naszymi poradami na temat kultury konferencyjnej.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w Konferencji są zobowiązani wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres konf.sks [na serwerze] gmail.com do 5-ego marca 2017 roku włącznie. Prosimy o nieprzekraczanie terminu abstraktów (nie będą one przyjmowane po terminie). Jeżeli potencjalny uczestnik nie może wygłosić wystąpienia w konkretnym dniu Konferencji (przykładowo w piątek), prosimy to z góry zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym, gdyż późniejsze zmiany w programie nie będą już możliwe.

Informacje praktyczne

Zakwalifikowani uczestnicy powinni wpłacić opłatę konferencyjną (60 PLN) do końca kwietnia na konto, którego numer i dane do przelewu zostaną przesłane wszystkim zakwalifikowanym Referentom.

Informujemy, że najprawdopodobniej będzie istniała możliwość wykupienia obiadów: szczegóły wkrótce.

Zakres proponowanych tematów i kadr chronologiczno-geograficzny

W tym roku proponujemy skoncentrowanie się nad następującymi obszarami tematycznymi:

 • Relacje między magią i religią, bóstwa i demony związane z magią, magiczne istoty
 • Państwo wobec praktyk magicznych, związki między magią i polityką (oskarżenia o czary, walka z zabobonem, inwektywa, propaganda)
 • Wiara w czary jako zjawisko społeczno-kulturowe
 • Praktyki magiczne: eliksiry, składniki magiczne, artefakty, zaklęcia, księgi czarów
 • Magia i jej adepci w literaturze i sztuce
 • Czarnoksiężnicy i czarownice, czarna magia, klątwy i uroki
 • Obrona przed czarną magią, talizmany ochronne, amulety
 • Sztuka wróżenia, przepowiadania i tłumaczenia snów, działalność wyroczni, słynne przepowiednie i proroctwa
 • Magia i medycyna
 • Humor i magia (magia w komedii, parodia czarów i praktyk magicznych)

Lista ta nie wyczerpuje całej możliwej problematyki, której mogą dotyczyć referaty zgłaszane na konferencję, służy jedynie zasadniczemu ukierunkowaniu tematycznemu. Przy wyborze referatów na Konferencję Komitet będzie szczególnie premiował tematy twórcze, innowacyjne i osadzone w kontekście najnowszych badań naukowych: ujęcia problemów w nowym świetle, mało znane zagadnienia, nowe perspektywy badawcze.

Kadr geograficzno-chronologiczny Konferencji obejmuje pierwsze kultury prehistoryczne, starożytny Bliski Wschód, starożytność klasyczną i późny antyk (po VII w. n.e.) oraz społeczności europejskiego Barbaricum, starożytne kultury Dalekiego Wschodu (do VIII w.), kultury prekolumbijskie, a także recepcję nowożytną wyżej wymienionych zagadnień.

Reklamy

1 thought on “Abstrakty”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s