Konferencyjny savoir-vivre

Jako organizatorzy Konferencji często musimy odpowiadać na pytania dotyczące oceny abstraktów, naszych praktyk konferencyjnych itp. Chcielibyśmy ułatwić pracę naszym referentom, zatem postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić ważne informacje, które – jak sądzimy – ułatwią współpracę referentów z organizatorami oraz organizatorów z referentami.

Abstrakty

Jak napisać dobry abstrakt? Przede wszystkim chcielibyśmy Państwu polecić świetny tekst dr. Emanuela Kulczyckiego na ten temat: Blog Warsztat badacza – Jak napisać dobry abstrakt?.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że w odróżnieniu od wskazówek dr. Kulczyckiego prosimy, aby w tekście abstraktu znalazły się odnośniki do bibliografii w systemie harwardzkim (nazwisko autora: rok wydania, strona) – ułatwia nam to zorientowanie się, czy abstrakt jest dobrze osadzony w materiale bibliograficznym.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY I JAK ICH UNIKNĄĆ:

  • abstrakt jest zbyt długi

Sprawą oczywistą jest, że nie zawsze uda się ograniczyć swój abstrakt do wymaganych 2000 znaków. Dopuszczamy niewielkie odchylenia (maksymalnie do 10% liczby znaków), lecz z góry odrzucamy dłuższe abstrakty. Zakładamy, że spójne, wartościowe referaty cechują się przejrzystą strukturą, którą można streścić w niewielu słowach. Dodatkowo należy podkreślić, że przestrzeganie wytycznych komitetu organizacyjnego jest wyrazem szacunku referenta do komisji, która w okresie oceniania abstraktów musi ich przeczytać bardzo wiele i nie powinna za każdym razem drobiazgowo sprawdzać, czy referent nie nadszarpnął jej zaufania, wysyłając abstrakt, który nie mieści się w wytyczonych granicach objętościowych.

  • abstrakt jest niezwiązany z tematem Konferencji

Studencka Konferencja Starożytnicza ma na celu popularyzację wiedzy i wymianę myśli naukowej na temat starożytności. Kadr chronologiczno-geograficzny naszej Konferencji obejmuje pierwsze kultury prehistoryczne, starożytny Bliski Wschód, starożytność klasyczną i późny antyk (po VII w. n.e.) oraz społeczności europejskiego Barbaricum, starożytne kultury Dalekiego Wschodu (do VIII w.) oraz kultury prekolumbijskie. Oczywiście, przyjmujemy także tematy recepcyjne, wykraczające poza podane ramy czasowe. W takich przypadkach zależy nam jednak na tym, aby temat recepcyjny był bardzo mocno powiązany z elementem starożytnym poddawanym analizie recepcyjnej. Niestety, zdarza się, że otrzymujemy abstrakty na tematy słabo powiązane z tematem Konferencji. Prosimy o poszanowanie czasu i sił komitetu: jeśli przypuszczamy, że abstrakt jest słabo związany z tematem, skonsultujmy go przed wysłaniem z komitetem, najlepiej drogą elektroniczną.

  • abstrakt zawiera błędy ortograficzne

Dbałość o poprawny język jest wyrazem szacunku wobec członków komitetu czytających abstrakty. Pozostawienie w tekście abstraktu błędów świadczy o tym, że referent nie zadał sobie trudu powtórnego przeczytania abstraktu – komitetowi trudno w takiej sytuacji brać ów abstrakt na poważnie.

  • w sekcji bibliograficznej brak odniesienia do odpowiedniej literatury

Podawanie leksykonów, encyklopedii i tym podobnych w bibliografii negatywnie rzutuje na ocenę abstraktów, gdyż badacze starożytności zdążyli już wypracować duży dorobek naukowy na niemal każdy temat powiązany z badaną przez nich dziedziną. Odwołanie się do poprzedników świadczy o dobrym warsztacie naukowym referenta oraz o dogłębnej znajomości dziedziny. Z drugiej strony, jeśli referent w bibliografii wymienia leksykony i encyklopedie, rodzi się pytanie, dlaczego nie dotarł do bardziej specjalistycznych opracowań: rzutuje to negatywnie na postrzeganie zgłoszenia. Bywa czasami, iż przedmiot analizy jest tak nowatorski, że jeszcze nie ma na jego temat żadnej literatury: sugerujemy wówczas wyraźne podkreślenie tego w tekście abstraktu. Pamiętajmy jednak, że tego typu sytuacje są niezwykle rzadkie.

OGÓLNE ZASADY WSPÓŁŻYCIA KONFERENCYJNEGO:

  • Osoby przyjeżdżające jedynie na swoje wystąpienie, a potem niebiorące udziału w konferencji nie otrzymują zaświadczeń o udziale. Rozumiemy, że trafiają się sytuacje losowe, którym trudno zapobiec, jednakże zakładamy, że głównym celem konferencji jest wysłuchanie przynajmniej części referatów i/lub udział w dyskusji naukowej. Przyjazd na konferencję jedynie w celu wygłoszenia tekstu, a następnie brak udziału w reszcie konferencji w praktyce niczym nie różni się od wykładu gościnnego, którym jednak konferencja nie jest. Z tego to powodu prosimy o takie rozplanowanie sobie czasu, aby każdy mógł chociażby częściowo uczestniczyć w tym wydarzeniu.
  • Osoby przyjeżdżające na różne konferencje i wygłaszające wciąż ten sam lub jedynie nieznacznie zmieniony referat nie będą przyjmowane. W ostatnich latach nasila się niekorzystne zjawisko recyklingu referatów. Uważamy, ze hamuje ono rozwój nauki w Polsce i oświadczamy, że nie będziemy przyjmować osób, które przysyłają abstrakt wystąpienia, o którym skądinąd wiemy, że zostało już kiedyś wygłoszone w tej samej lub bardzo podobnej formie.
  • Referenci, którzy w ostatniej chwili rezygnują z udziału w konferencji i nie informują nas o tym, mogą nie zostać przyjęci w kolejnej edycji. Rozumiemy, że trafiają się sytuacje losowe, którym trudno zapobiec, jednakże zakładamy, że każdy referent może nas poinformować o nagłej zmianie planów: jest to grzeczność, za którą bardzo dziękujemy. Osoby, które tego nie robią, narażają nas na problemy natury organizacyjnej.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s